
We wszystkich konkurencjach skokowych (w dal, trójskok, wzwyż, tyczka) zawodnik musi posiadać jeden numer startowy. Oczywiście nic się nie stanie jak będziecie posiadać dwa numery startowe.
Najczęstsze przyczyny uznania skoku w dal i trójskoku za nieważny to, jeżeli zawodnik:
– przy odbiciu zostawi ślad na plastelinie,
– odbije się na zewnątrz belki,
– po oddaniu skoku opuszcza zeskok w kierunku belki,
– w skoku w dal dodatkowo jeżeli dotknie podłoża pomiędzy linią odbicia a miejscem lądowania,
– w trójskoku jeżeli wykona odbicie ze złej nogi tzn. w tej konkurencji w pierwszym skoku zawodnik powinien wylądować na tę samą nogę, z której się odbił, w drugim – na nogę przeciwną i z niej powinien wykonać trzeci skok.
W jaki sposób mierzy się odległość?
Odległość mierzymy od najbliższego śladu pozostawionego przez zawodnika w zeskoczni (piasku) do linii odbicia lub jej przedłużenia (tzn. im bliżej listwy z plasteliny się odbijecie tym lepiej).
Najmłodsi skaczą w dal ze strefy. W strefie, która ma 1 m (jak na zdjęciach poniżej) możecie się odbić z dowolnego miejsca. Odległość jest mierzona tak jak na zdjęciach.
Podczas zawodów każdy startujący oddaje 3 skoki. Po czym tworzony jest finał (w zawodach ligowych każdy ma 4 skoki bez finału). Do finału awansuje 8 z najlepszymi wynikami. Jeżeli np. 8 i 9 zawodnik ma ten sam wynik, który kwalifikuje do finału to patrzymy na kolejne ich najlepsze próby. Tak samo postępujemy w przypadku określenia ostatecznej kolejności w konkursie. W finale zawodnicy startują w zmienionej kolejności. Od zawodnika, który zajmuje po eliminacjach 8 miejsce do zawodnika z najlepszym wynikiem. Po rozegraniu finału (3 kolejek) ustala się ostateczną kolejność w konkurencji. O kolejności decydują wyniki osiągnięte we wszystkich próbach (w eliminacjach i finale).